Sherry a Vino Malaga

Úvod > O Sherry

O Sherry

Staletí tradice v každé lahvi

Mluvit o sherry znamená mluvit o historii, kultuře a tradici. Pravé sherry se vyrábí jedině v západní Andalusii na jihu Pyrenejského poloostrova, v oblasti ohraničené třemi městy - Jerez de la Frontera, Puerto de Santa María a Sanlúcar de Barrameda. Tento trojúhleník je známý jako "Marco de Jerez".

 zrání sherry v sudech

Severní hranici této oblasti tvoří řeka Guadalquivir, jižní hranici řeka Guadalete a západní hranici pobřeží Atlantského oceánu, zvané "Costa del Sherry".

Podle uznávaného profesora Olivera Asína pochází název "Sherry" ze slova "Sherrysh", což byl starý název města Jerez de la Frontera, které je uvedeno na slavné mapě zeměpisce El Edivisiho pocházející z doby již kolem roku 1100 našeho letopočtu.

Pro tuto třícípou oblast je charakteristická bílá půda s vysokým obsahem vápníku zvaná "Albariza". Tato půda má zvláštní schopnost pojmout během zimních dešťů ohromné množství vody, načež se její povrch uzavře a uchová tak vodu pro vinnou révu na dobu horkého, suchého léta. Nejkvalitnější půda se nazývá "Albariza Superior" a obvykle pokrývá mírné kopce a pahorky v této oblasti. Dalšími klíčovými faktory pro zrání vína jsou větry Poniente a Levante, kteří umožňují vznik vín jako Fino ve městě Jerez nebo Manzanilla v Sanlúcar de Barrameda. Tato vína jsou charakteristická svým způsobem kvašení, kdy se na hladině vína vytvoří vrstva kvasinek zvaná "Flor".

Mošt nebo surovina se získává ze tří odrůd vinné révy: pro suchá vína je to Palomino (Palomino Fino v Sanlúcaru) a pro sladká vína to jsou Pedro Ximenéz a Moscatel.

Než se víno dostane až do Vašich rukou, musí po mnoho let zrát v sudech z amerického dubu, ve vinných sklepích podle tradičního a jedinečného postupu - Sistema de Criaderas y Solera. Výsledná sherry jsou skutečnými vinařskými skvosty. 

Tento unikátní tradiční systém se používá také ke zrání Brandy de Jerez a Vinagre de Jerez.

Klima

Panuje zde teplé přímořské klima s výrazným vlivem Atlantského oceánu. Ten tuto oblast zásobuje vlhkostí, která v podobě ranní rosy zalévá vinnou révu a kompenzuje vliv suchého léta a horkého východního větru.

Je to velice slunná oblast, s téměř 300 jasnými dny v roce. roční dešťové srážky dosahují průměru 600 litrů/m2, především v období od října do května, a poskytují půdě podzemní zásoby vody pro révu v suchém letním období.

E-shop s Sherry a Manzanillou

Katalog a e-shop vín Sherry Real Tesoro a Manzanilla La Guita.

E-shop vín Sherry a Manzanilla

 Historie Sherry

Histore sherry je dlouhá přes tři tisíce let. Sahá až ke starým Féničanům, kteří v roce 1100 př. n.l. založili v jihozápadním Španělsku město Gadir (dnešní Cádiz).

Marques del Real Tesoro

Vznik této značky se datuje k roku 1760. K době, kdy král Karel III. Španělský podpisem královského jmenovacího dekretu ustanovil D. Joaquína de Villena, generál-poručíka Španělské Královské Flotily, markýzem a strážcem královské pokladnice.

Manzanilla La Guita

Značka LA GUITA má svůj původ ve skutečnosti, že se její zakladatel vždy zájemců ptal, zda mají peníze. Guita ve španělštině znamená "struna" nebo "provázek" a vedle toho je to také starý slangový výraz pro peníze. Lidé vinici proto začali přezdívat "La Guita". Pro posílení jména značky se na láhev později začal přidávat provázek. Značka LA GUITA je registrována od roku 1908.

Sherry a zdraví

"Jestliže penicilin uzdravuje nemocné, pak sherry křísí mrtvé." To jsou slova, která Alexander Fleming, objevitel penicilinu, napsal na jeden z jerezských sudů bodega.

Sherry ROYAL CREAM 17 let 0,75l

* V tomto Sherry Royal Cream se snoubí plné Oloroso Almirante s Pedro Ximénezem, zrající tradičními metodami Solera a Criadera. Sladkost tohoto Sherry způsobuje Pedro Ximénez, vzešlý z odrůdy hroznů stejného jména.

Sherry PEDRO XIMÉNEZ 12 let 0,75l

* Vyrábí se z hroznů odrůdy Pedro Ximénez, vystavených po sklizni minimálně dva týdny slunečním paprskům, což zapříčiní odpařování vody z hroznů, ze kterých se tak postupně stávají hrozinky. Podíl cukru stoupá tak, že po vyzrání s využitím tradičních metod "Solera" a "Criadera" má vyprodukované víno výrazně mahagonovou barvu a hrozinkové aroma.

Manzanilla LA GUITA 3 roky 0,75l

* Po velmi pečlivém výběru hroznů Palomino, je sherry Manzanilla „La Guita“ podrobena zpracování a následně zraje za využití tradičních postupů „Criaderas“ a „Solera“. Během dozrávání sherry v Sanlúcar de Barrameda, pomáhá mírný mořský větřík dodávat vínu suchou a jiskrnou chuť.


Nejprodávanější

Koktejly Sherry & Malaga
CHOCOLATE EYES
CHOCOLATE EYES Sametová chuť s temným pohledem vás nechají proniknout do záhad čokoládového světa.

Sherry.cz - španělské olivové oleje, vinný Sherry ocet a výborná vína Sherry a Malaga© 2009-2019 eSol.cz s.r.o., všechna práva vyhrazena

Tel.: +420 724 563 986
E-mail: info@jerez.cz

Ochrana osobních údajů