Sherry a Vino Malaga

Úvod > O Sherry > Sherry a zdraví

Sherry a zdraví

“Jsme to, co jíme”. I když toto prastaré úsloví vezmeme v tom nejširším smyslu a vezmeme tak v úvahu, že nejen naše tělo, ale i náš duch musí být živ – z literatury, umění a kultury – nelze si nevšimnout rostoucích obav z produktů, které konzumujeme, ať už se jedná o jídlo či pití, a z jejich dlouhodobého vlivu na náš organizmus a jeho zdraví. S tím souvisí také sílící povědomí o tom, že by naše strava měla být vyvážená – spojovat gastronomický požitek s fyziologickými potřebami našeho organizmu.

variace sherry

Středozemní kuchyně

V tomto kontextu je možná středozemní kuchyně jedním z největších staronových objevů západní kultury. Převládá v ní používání produktů jako je olivový olej, těstoviny, rýže, zelenina a ovoce, méně červeného masa a více ryb, česneku a koření jako je například oregáno  a samozřejmě rozumná spotřeba vína. Strava spojující nutriční bohatost potravin s filozofií umění žít, která má stejně jako tolik jiných věcí své kořeny ve středozemí a dnes je “exportním artiklem” do těch nejvzdálenějších koutů země.

Jako nedílná součást tohoto druhu stravy se víno fenoménu obav z nezdravých věcí nevyhnulo. V průběhu uplynulých let jsme byli svědky vědeckého potvrzení toho, co v oblastech pěstování a zpracování vína již dávno bylo známo: víno, výrobek starý jako naše civilizace a bohatý jako naše kultura, je pro nás dobré, a to nejen z nesmírně důležitého hlediska psychosomatického. Požívá-li se s mírou, má na naše zdraví pozitivní, měřitelné účinky.

Sherry a zdraví

“Jestliže penicilin uzdravuje nemocné, pak sherry křísí mrtvé.” To jsou slova, která Alexander Fleming, objevitel penicilinu, napsal na jeden z jerezských sudů bodega. 

Není divu, že je každá kniha španělských přísloví plná narážek na prokázané léčivé účinky pití sherry, hluboce zakořeněné v lidové moudrosti. Ne nadarmo bylo sherry pro své léčivé a antiseptické vlastnosti vysoce ceněno ve středověké Evropě dokonce natolik, že se používalo jako zbraň proti zhoubnému moru.

variace sherry, sudy z americkéhodubu a hrozny Palomino

Lék proti chřipce a chudokrevnosti 

Sherry po mnoho let také sloužilo při přípravě domácích léků proti nejrůznějším onemocněním. Například “Sladké vejce”: sklenka sladkého sherry a vaječný žloutek – účinný domácí lék proti chřipce nebo nachlazení. Nebo použití půl sklenice sherry a dvou vaječných žloutků jako léku proti chudokrevnosti. Vedle těchto léčivých účelů se konzumace sherry, obzvláště v oblasti jeho původu, vždy spojovala s dlouhým a zdravým životem.

 

 

Sherry a cholesterol

Tuto lidovou moudrost v nedávných letech potvrdila věda: Tým vědců z Lékařské fakulty Univerzity v Seville uveřejnil v prestižním vědeckém časopisu “Journal of the Science of Food and Agriculture“ článek prokazující, že přiměřená konzumace vín sherry významně snižuje hladinu cholesterolu v krvi, konkrétně byla pozorována snížení o 24 - 30 %. Jedná se především o snížení hladiny “špatného”, neboli LDL cholesterolu, zároveň bylo pozorováno zvýšení hladiny “dobrého” HDL cholesterolu.

Biologické zrání - flor

 Félix López Elorza a Juan Miguel Guerrero Montávez, lékaři odpovědní za tuto studii, došli k následujícímu závěru: vzhledem k faktu, že všechny druhy vína použité pro účely tohoto experimentu pocházejí ze stejné odrůdy vína (Palomino), “je pravděpodobné, že za změny v úrovních krevního cholesterolu jsou zodpovědné látky obsažené v hroznech vinné révy.” Félix Elorza v tomto ohledu dodává: “skutečnost, že tato viditelně odlišná vína mají stejný biologický účinek,” nás vede k názoru, že jsou tyto vlastnosti “výsledkem kombinace živin přítomných v půdě a odrůdě hroznů Palomino, která je v této oblasti nejpoužívanější.” Výsledky tohoto výzkumu vedly vědce k závěru, že by vína Sherry a Manzanilla “měla být zařazena na seznam vín majících zdraví prospěšné účinky, jsou-li konzumována v rozumné míře.” 

Rozumná míra

Konzumací sherry v rozumné míře se zde pravděpodobně myslí 1 mililitr na 1 kilogram tělesné váhy konzumenta – tzn. osoba o hmotnosti 80 kg by mohla denně vypít 80 mililitrů vína denně, tj. dvě sklenky. Vedoucí tohoto výzkumu zdůrazňují pojem “rozumná spotřeba”, neboť přílišná konzumace vína sherry, stejně jako ostatních druhů alkoholických nápojů, může mít na naše zdraví opačné účinky.

sherry a zábava

 


Nejprodávanější

Koktejly Sherry & Malaga
CHOCOLATE EYES
CHOCOLATE EYES Sametová chuť s temným pohledem vás nechají proniknout do záhad čokoládového světa.

Sherry.cz - španělské olivové oleje, vinný Sherry ocet a výborná vína Sherry a Malaga© 2009-2019 eSol.cz s.r.o., všechna práva vyhrazena

Tel.: +420 724 563 986
E-mail: info@jerez.cz

Ochrana osobních údajů