Sherry a Vino Malaga

Úvod > O Sherry > Historie Sherry

Historie Sherry

Sherry alias Jerez (španělský název) je též pojmenováno podle stejnojmenného města. Veškeré sklizené hrozny jsou z „trojúhelníku“ měst Jerez de la Frontera, Sanlúcar de Barrameda a El Puerto de Santa María.

mapa Andalusie - oblast kde se pěstuje pravé sherry

 Sherry může být vyráběno pouze z hroznů sklizených uvnitř této oblasti, která je na špičce jihozápadní Evropy. Rozšíření a slávu přinesli sherry Britové, kteří mu dali jméno. Na své výpravy ho brával již Kryštof Kolumbus.

o výrobě sherry z historie

 

Vznik sherry

Historie sherry je dlouhá přes tři tisíce let. Sahá až ke starým Féničanům, kteří v roce 1100 př. n. l. založili v jihozápadním Španělsku město Gadir (dnešní Cádiz).

Bodega kde zraje sherry v sudech z amerického dubu

Rychle jej však opustili kvůli horkému větru, zvanému Levante, o němž se říká, že dokáže přivést lidi k šílenství.

Založili proto dále ve vnitrozemí město Xera, dnešní Jerez. Byli to zřejmě oni, kdo zavedl do této oblasti pěstování hroznů. Mauři pak do Španělska přinesli arabský vynález, zvaný Alembic, jednoduchý destilační přístroj, který používali ke zpracování přebytků vín v tzv. "ducha vína". Jde o destilát, v podstatě o vínovici, jež se začala přidávat do nových vín. První sherry bylo na světě.

sklizeň vinné révy odrůdy Palomino a Pedro Ximenéz

Koncem třináctého století založili angličtí obchodníci v Andalusii námořní obchod s vínem a Anglie se stala největším odběratelem Sherry.

Legendy Sherry

K legendám o Sherry patří čin sira Francise Drakea, anglického korzára a mořeplavce, později viceadmirála, který roku 1587 podpálil v cádízském zálivu španělskou flotilu a do Londýna si odvezl cennou kořist - 2900 sudů vynikajícího dezertního vína. Angličané se stali jeho častými konzumenty a posléze i největšími odběrateli. 

jedna z prvích lahví sherry manzanilla La Guita

Proto je víno "Jerez", nebo také "Jérez", ač původem španělské, známé v zahraničí spíše pod anglickým názvem sherry.

Dopřávali si ho hrdinové anglických detektivek, pil ho Sherlock Holmes, chválu na něj pěl ve svých prózách i Ernest Hemingway. Ve svých spisech mu vzdali hold už ve 4. století před Kristem i staří Řekové.


Nejprodávanější

Koktejly Sherry & Malaga
CHOCOLATE EYES
CHOCOLATE EYES Sametová chuť s temným pohledem vás nechají proniknout do záhad čokoládového světa.

Sherry.cz - španělské olivové oleje, vinný Sherry ocet a výborná vína Sherry a Malaga© 2009-2019 eSol.cz s.r.o., všechna práva vyhrazena

Tel.: +420 724 563 986
E-mail: info@jerez.cz

Ochrana osobních údajů