Sherry a Vino Malaga

Úvod > Recepty > Recepty na vaření

Recepty na vaření

Vino Jerez & Málaga bývá často označováno, jako „nejcivilizovanější (nejkultivovanější) aperitiv světa“. Jen málo jiných vín, dokáže správně připravit naše ústa na nadcházející kulinářský zážitek tak, jako správně vychlazené Fino, či Manzanilla.

Ne každý však ví, že Sherry & Málaga může během stolování nabídnout mnohem více, než jen vlastnosti aperitivu par excellence.

Jeho exkluzivní původ a zejména metody zpracování poskytují Vinu Jerez & Málaga řadu chuťových vlastností, které v kombinaci s různými pokrmy vytvářejí jedinečné kulinářské zážitky. Od nejsušších ze suchých k přirozeně sladkým, od lehkých, bledých Manzanillas, až k sametově hladkému Pedro Ximenéz. Sherry & Málaga je ve všech svých podobách více, než vhodné k vytváření chuťových variací v nejhlubším slova smyslu.

Jerez & Málaga neskýtá jen příjemnou kombinaci vína a pokrmu, ale opravdovou harmonii chuťových prožitků. V některých kombinacích Sherry & Málaga posiluje ponejvíce skutečné chuťové vlastnosti pokrmu (mojama, nebo sušenný tuňák doplněný sklenkou chlazeného Fina) a jindy nám zase odhaluje celou paletu zcela nových způsobů vnímání vůně, chuti a struktury pokrmu (např. cured Manchego sýr se suchým Amontilladem).

Mnohé již bylo řečeno o vhodnosti kombinace Fina, Manzanilly a Quitapenas Dry s rybami a korýši. To však z daleka nevyčerpává paletu možností, jak ukazuje kombinace s tradiční smaženou rybou a se Sashimi. Možností je však mnohem více: suché Amontillado s polévkou a consommé, nebo polosuché Sherry medium s paštikou a koláčem, Oloroso se zvěřinou, nebo červeným tuňákem, chlazené Pale Cream nebo Pajarete Cream s foie gras… desítky kombinací, které jsou vždy chuťově zajímavější a bohatší, než prostý součet dvou chuťových složek.

V některých případech je Sherry a Málaga nejen možností, ale jedinou přijatelnou volbou vhodného doplnění pokrmů. Vezměme si kupříkladu artyčoky nebo chřest, silně kořeněná jídla vlastní některým krajovým kuchyním, či marinády a vinaigretty: pro ostatní vína zakázaná oblast. Vzhledem k bohatému obsahu alkoholu a mimořádné koncentraci vůní Jerez & Málaga neuvadá před těmito druhy pokrmů, čímž umožňuje vznik jedinečných chuťových spojení.

Deserty

Dezerty jsou bezesporu dalším z gastronomických oborů, ve kterých vína Sherry a Málaga vynikají. Ovoce, pečivo, zmrzlina, nebo čokoláda - aromatická ucelenost a sametová struktura přirozeně sladkých druhů Sherry umožňuje patřičné prodloužení důrazu na sladkou tečku našeho stolování.

Sýry

A samozřejmě nemůžeme opomenout sýry. Tvrdý nebo polotvrdý, krémový, zrající nebo uzený… ke každému druhu sýra se najde perfektně vyhovující typ Sherry a Málagy.

Gastronomie a vaření se Sherry

Ve své knize „Vaříme se Sherry “ šéfkuchařka Lalo Grosso uvádí že, většina španělských mezinárodních vín je zároveň „tou nejlepší společností skvělého jídla“. Sherry, nebo lépe řečeno bohatá rozmanitost Sherry způsobuje, že dotek intenzity, charakteru a osobitosti bývá přesně tím, co tvoří rozdíl mezi běžným jídlem a gastronomickými uměleckými díly.

Pro mnoho kuchařů, ať už z Andalusie, nebo od jinud, je Jerez & Málaga jednou z oněch zázračných přísad, které tvoří alchymii vaření a které i po vmísení přísady do pokrmu stále projevují své vlastnosti a svého ducha ve formě jemných vůní. Omáčky, consommé, ryby, zvěřina i zákusky, vše nabírá s trochou pomoci od Sherry nebo Málagy naprosto nový rozměr.

Pro inspiraci uvádíme několik různých receptur, které svědčí o mimořádně široké škále možností využití Sherry v gastronomii.

 

 

Marinované kuřátko
Recept na přípravu Matiho Marinovaného kuřátka s použitím Sherry.

Alkantarské koroptve
Příprava alkantarských koroptví dle tradičního receptu z Andalusie.

Hovězí oháňky
Tradiční recept na andaluské hovězí oháňky se sherry.

Hovězí pečeně na Sherry
Tradiční recept na výtečnou hovězí pečeni na sherry.

Krémová polévka z mušlí
Představujeme Vám tradiční recept na krémovou polévku z mušlí podle pana hraběte.

Gazpacho
Recept na výbornou studenou zeleninovou polévku Gazpacho. Velmi důležitou ingrediencí je Vinegar La Posada - vinný sherry ocet.

Masové kuličky se Sherry
Masové kuličky v Sherry omáčce neboli Albóndigas en salsa de Jerez jsou vynikající španělskou specialitou. Albóndigas se krom Sherry omáčky dělá na mnoho způsobů např. v sýrové omáčce, v omáčce Pedro Ximénez, tomatové omáčce atd.

Patriciin zeleninový salát
Patriciin zeleninový sálát s sherry Fino Tio Mateo nebo Fino Tesoro.

Zlatohlavý cejn
Zlatohlavý cejn po cádizsku je originální andaluský recept. Jedině doporučujeme.

Krémový dezert s PX
Výborný dezert se sherry Pedro Ximénez a čokoládou.

Mušle v krému
Jednoduchý a výborný recept na mušle s Amontilladem del Principe.

Rýžový salát se Sherry
Výborný rýžový salát se Sherry, olivami, mandlemi a rozinkami dle andaluského receptu.

Polévka s Olorosem
Výborná krémová polévka s lanýži, drůbežím masem a Sherry Oloroso Almirante

Cejn na Amontilladu
Mořský cejn se smetanou na Amontilladu den Principe podle Andaluské receptury. Nejlépe s čekankovým salátem a novými brambory.

Tuňáková roláda se Sherry
Luxusní tuňáková roláda s olivami, Jamon-em Serrano, mandlemi a Sherry Royal Cream-mem.

Jahodový dezert
Skvělá kombinace jahod, piškotů, Sherry Oloroso Almirante a Sherry Royal Cream.

Melounový koktejl
Osvěžující boule na španělský způsob, za použití Sherry Oloroso Almirante a Sherry Royal Cream.

Tradiční mandlový dort
Tradiční mandlový dort s Sherry Royal Creamem na Andaluský způsob, je sice na přípravu složitější, ale zato výborný.

Meloun s překvapením
Meloun s překvapením neboli SANDÍA SORPRESA CAMPUZANO je plný nejrůznějšího ovoce a Sherry Royal Creamu.

Kachní prsa se Sherry
Kachní prsa marinovaná v medu a grappě s Sherry omáčkou a jako příloha jsou vhodné fazolky, které zprudka orestujeme na olivovém oleji se šalotkou a třtinovým cukrem.

Fazolová polévka
Fazolová polévka s Sherry, houbami, pečenou slaninou, kysanou smetanou a bramborovými grošky.

Krevety na Sherry
Výborné krevety na Sherry a česneku podávané nejlépe s pečenými bramborami.

Pikantní vepřové kostičky
Pikantní vepřové kostičky s Sherry omáčkou podáváme s párátky na které se maso napichuje a máčí se v misce s omáčkou.

Smetanová Sherry omáčka
Smetanová omáčka se Sherry a madnlemi vhodné ke všem ovocným salátům z kyselejších plodů.


Nejprodávanější

Koktejly Sherry & Malaga
CHOCOLATE EYES
CHOCOLATE EYES Sametová chuť s temným pohledem vás nechají proniknout do záhad čokoládového světa.

Sherry.cz - španělské olivové oleje, vinný Sherry ocet a výborná vína Sherry a Malaga© 2009-2020 eSol.cz s.r.o., všechna práva vyhrazena

Tel.: +420 724 563 986
E-mail: info@jerez.cz

Ochrana osobních údajů